ملکاژان
وام خرید مسکن

وام خرید مسکن 1402 | شرایط دریافت وام خرید مسکن

موضوعات این مطلب

نوعی از وام، وام خرید مسکن می باشد که برای خریداری خانه، نوسازی ملک، ساخت و ساز ملک و… به افراد حقیقی و حقوقی از سمت موسسه ها، شرکت های بیمه، بانک ها و …تعلق می گیرد. تامین مسکن کم درآمدها، ساخت آپارتمان های مشارکتی، مسکن های حمایتی، تامین مالی با استفاده از سپرده های بانکی و صندوق های ساختمان، طرح هایی بوده است که دولت برای خانه دار شدن افراد اجرا کرده است.

بانک مسکن یکی از بانک های شناخته شده در این زمینه که با دادن وام خرید مسکن به افراد به آن ها در خرید مسکن کمک بزرگی می کند. مسئله ی بزرگ خانه دار شدن این روزها ذهن افراد زیادی را درگیر خود کرده است که تسهیلات مسکن و وام خرید مسکن نیز ذهن افراد به خصوص جوانان و زوجین را به خود درگیر کرده است.

یکی از راه هایی که می توان با کمک آن به خرید خانه پرداخت دریافت وام مسکن می باشد. این روزها با نگاهی به آمار قیمت خانه که بسیار افزایش پیدا کرده است در میابید که خانه دار شدن بسیار سخت و رویایی شده است و توانایی افراد در این شرایط اقتصادی برای خرید خانه بسیار پایین آمده چرا که تنها باید زندگی روزمره را گذراند و تنها به فکر مایحتاج زندگی اولیه باشید تا خرید خانه، به همین دلیل اولین چیزی که می تواند به افراد کمک کند تا به فکر خانه دار شدن بی افتند دریافت وام می باشد.

با توجه به نوسانات ارزی حاکم و همچنین جو بازار مسکن که روز به روز در حال افزایش قیمت می باشد اگر مبلغ پولی را برای خرید خانه جمع کرده اید بهتر است هر چه سریع تر این کار را عملی کنید. بهتر است بدانید وام خرید مسکن انواع مختلفی دارد که با توجه به شرایط موجود می تواند به افراد برای خرید خانه کمک بزرگی بکند.

هر کشوری با توجه به امکانات تسهیلاتی و بودجه ای که دارد می تواند امکاناتی را در اختیار عموم قرار دهد تا افراد به اهدافی که دارند برسند یکی از این تسهیلاتی که دولت می تواند در اختیار مردم قرار دهد وام می باشد و یکی از این وام ها وام خرید مسکن می باشد.

از آنجایی که پرداخت مبلغ خرید خانه برای افراد بسیار سنگین می باشد یکی از گزینه های پیش پای همه دریافت وام مسکن می باشد که مطابق با شرایط اقتصادی مبلغ مشخصی برای وام مسکن در نظر گرفته می شود. در نظر داشته باشید که در هر کشوری، زمانی که وام از دولت دریافت می شود سودی برای بازپرداخت آن در نظر گرفته می شود که در کشورها مختلف می باشد و از 2 درصد تا 24 درصد متغییر است.

در ایران نیز با توجه به شرایط اقتصادی و بالا رفتن قیمت خانه، وام مسکن با استقبال خوبی رو به رو شده است که البته نمی توان گفت استقبال و تنها اجباری است که با کمک آن می شود به خرید خانه فکر کرد. یکی از وام هایی که افراد زیادی برای دریافت آن سالانه به بانک ها مراجعه می کنند وام مسکن مهر می باشد.

وام خرید مسکن 1401

 

 

وام مسکن 1402

با توجه به این موضوع که قیمت خانه در شهرهای مختلف بسیار بالا رفته است دولت تسهیلات بانکی را برای افراد متقاضی در نظر گرفته است تا کمک کوچکی به افراد کرده باشد تا بتوانند خانه و سرپناهی را برای خود و خانواده خریداری کنند وام مسکن هر ساله طبق تعرفه بانک ها و رشد قیمت خانه متغییر می باشد.

البته که بهتر است بدانید افرادی که قصد ثبت نام و دریافت وام مسکن 1402 را دارند باید یک سری شرایط خاص داشته باشند. باید با توجه به قوانینی که بانک ها برای دریافت وام مسکن وضع کرده اند، مدارک لازم و شرایط دریافت وام مسکن را داشته باشند.

1- شرایط دریافت وام مسکن 1402

این روزها که هزینه و قیمت خانه به شدت بالا رفته است افراد باید سخت ترین شرایط را طی کنند تا بتوانند آپارتمانی برای خود خریداری کنند. خرید آپارتمان یکی از سخت ترین و دشوارترین اقدامات اولیه برای ادامه زندگی شده است و همین موضوع باعث شده تا افراد برای خرید آپارتمان به دنبال دریافت انواع وام های مسکن باشند. یکی از راه های خرید مسکن این روزها خرید امتیاز مسکن شده است که رشد بالا و استقبال چشمگیری از این موضوع شده است تا فرد بتواند به راحتی و با پرداخت قسطی دارای آپارتمان نوساز شود.

برای دریافت وام مسکن 1402 نیاز است که فرد متقاضی شرایطی خاص داشته باشد تا بتواند این تسهیلات را دریافت کند و اگر شرایط را دارا نباشد نمی تواند برای دریافت وام مسکن 1402 اقدامی کند. یکی از مهمترین مواردی که فرد باید به آن توجه داشته باشد این است که متقاضی نباید خانه، زمین و ملکی در اختیار و به نام داشته باشد.

امروز بانک ها، موسسه های دولتی و خصوصی زیادی هستند که وام مسکن ارائه می دهند که به طور کلی متقاضی باید شرایط زیل را داشته باشد:

 • قبل از هر چیزی فرد متقاضی باید بالای 18 سال سن داشته باشد.
 • فرد متقاضی که قصد دریافت وام مسکن 1402 را دارد نباید هیچگونه چک برگشتی در هیچ بانکی داشته باشد.
 • اگر فرد بدهی بانکی داشته باشد امکان دریافت وام مسکن را نخواهد داشت.
 • یکی از شرایط دریافت وام مسکن 1402 در برخی از بانک ها، داشتن سپرده بانکی می باشد و نیاز است که فرد متقاضی حساب خود را در بانک فعال کند و در برخی بانک ها می توان با خرید اواق امتیاز وام خرید مسکن را دریافت کرد.
 • درآمد متقاضی باید همخوانی با قسط وام و باز پرداخت آن را داشته باشد. معمولا بانک ها برای تعیین حداکثر مبلغ وام درآمد افراد را استعلام و در نظر می گیرند.

2- شرایط دریافت تسهیلات خرید مسکن 1402 از بانک مسکن

یکی از امکاناتی که بانک مسکن برای متقاضیان وام مسکن 1402 در نظر گرفته است این می باشد که فرد می تواند به صورت غیر حضوری درخواست خود را ثبت کرده و بانک مسکن این وام را به صورت غیرحضوری به مشتری ارائه می کند. در نتیجه، متقاضیان می توانند با توجه به شرایط لازم برای دریافت فرم ج مسکن ملی، جهت دریافت وام خرید مسکن، از طریق این بانک اقدام کنند.

افرادی که قصد دارند برای خرید مسکن وام دریافت کنند می توانند از طریق بانک های تایید شده و مطرح اقدام نمایند که یکی از ان ها بانک سامان می باشد. وام مسکن 1402 را می توانید به روشهای مختلفی دریافت کنید که بسته به شرایط بانک و شرایط متقاضی دارد مثلا در برخی از طرح های بانک مسکن، نیاز است که متقاضی سپرده گذاری کند و در برخی دیگر می تواند به خرید اوراق ممتاز بپردازد.

 • اگر متقاضی بخواهد حداکثرترین وام مسکن را دریافت کند باید ملک آن ها بیش از بیست و پنج سال قدمت را نداشته باشدو اکر بیش از آن قدمت داشته باشد سقف دریافت تسهیلات کاهش پیدا می کند.
 • برای دریافت وام خرید خانه، از محل اوراق ممتاز، امکان خرید اوراق حق تقدم، به میزان قیمت نصف وام، برای افراد وجود دارد.
 • برای دریافت تسهیلات بانکی برای خرید خانه مسکونی، از دیگر محل ها لازم می باشد که فرد حساب مشخص شده ای در بانک باز کرده باشد.
 • متقاضی دریافت وام خرید خانه نباید سابقه چک برگشتی یا بدهی به بانک ها داشته باشد.

3- شرایط دریافت تسهیلات خرید مسکن 1402 از بانک ملی

برای دریافت وام مسکن 1402 از بانک ملی می توانید به صورت غیر حضوری اقدام به دریافت وام مسکن خود کنید در نتیجه می توانید با توجه به شرایطی که این بانک برای متقاضیان در نظر گرفته است، متقاضی می تواند برای دریافت وام اقدام کند.

 • برای دریافت وام مسکن فرد متقاضی باید یک حساب مشخص در این بانک باز کند.
 • افرادی که برای دریافت وام خرید مسکن در بانک ملی اقدام می کنند نباید سابقه چک برگشتی داشته باشند.
 • افراد متقاضی نباید هیچ گونه بدهی به بانک داشته باشد در غیر اینصورت وام مسکن به آن ها تعلق نخواهد گرفت.
 • درآمد فرد متقاضی مورد بررسی قرار می گیرد تا بانک اطمینان حاصل کند که متقاضی شرایط باز پرداخت وام را دارد.

وام مسکن 1401

4- شرایط دریافت تسهیلات خرید مسکن 1402 از بانک سامان

اگر قصد دارید از طریق بانک سامان برای دریافت وام خرید مسکن اقدام کنید می توانید این کار را به صورت انلاین انجام دهید اما قبل از آن باید اطمینان داشته باشید که شما می توانید ک متقاضی مثبت برای بانک باشید و شرایط مورد نیاز را دارا باید تا وام مسکن به شما تعلق بگیرد.

 • برای دریافت وام مسکن از بانک سامان ملک مورد نظر توسط بانک ارزش گذاری می شود.
 • حداکثر وامی که می توانید برای خرید مسکن از بانک سامان دریافت کنید میزان 50درصد از ارزش ملک مورد نظر می باشد.
 • یکی از گزینه های مثبت دریافت وام مسکن از بانک سامان این می باشد که میزان بازپرداخت بر اساس توان فرد متقاضی و دریافت کننده وام تعیین می گردد.
 • فرد متقاضی برای دریافت این وام باید بالای 18 سال سن داشته باشد.
 • سیستم بانکی کشور توسط این بانک بررسی خواهد شد و اگر فرد متقاضی سابقه چک برگشتی داشته باشد وام مسکن به او تعلق نخواهد گرفت.
 • ملکی که توسط وام مسکن بانک سامان خریداری می کنید تا زمانی که بازپرداخت وام تکمیل نشود در رهن بانک خواهد ماند.
 • ملکی که می خواهید خریداری کنید باید 6 دانگ آن قابل خرید و فروش بلامعارض، ارزنده و … باشد.

5- شرایط دریافت وام مسکن 1402 با سند خانه

اگر قصد دریافت وام مسکن 1402 با سند خانه را دارید بهتر است بدانید که باید شرایط خاصی داشته باشید تا بتوانید از این تسهیلات استفاده کنید در غیر اینصورت این وام خرید مسکن به شما تعلق نخواهد گرفت.

 • در دست داشتن سند رسمی املاک و ثبت شده در دفتر اسناد رسمی در بانک مسکن نوعی ضمانت ملکی محسوب می شود که برای دریافت وام مسکن قبول واقع می شود.
 • اسنادهای عادی مانند مبایعه نامه و نوشته هایی که در املاک ها انجام شده است هیچ گونه سندیتی ندارد و مورد قبول بانک ها نمی باشد این مدارک را نمی توانید به عنوان وثیقه به بانک دهید تا از تسهیلات وام مسکن برخوردار شوید.

فرد متقاضی اگر مدارک رسمی و سند خانه را در دست نداشته باشد می تواند در ابتدا و قبل از هر اقدامی به تشکیل پرونده برای بهره مندی از وام خرید مسکن در شرایطی دیگر اقدام کند مانند: وام خانه اولی ها و یا از طریق اوراق حق تقدم ، به شعبه های بانک مراجعه کرده و برای سپرده گذاری یا خرید اوراق اقدام کند. اما توجه داشته باشید در زمان دریافت وام مسکن خود باید ضمانت نامه معتبر ملکی یا سند خانه را نزد بانک بگذارید.

6_ مدارک مورد نیاز برای دریافت وام خرید مسکن 1402

متقاضیان برای دریافت وام خرید مسکن باید قبل از هر چیزی اطلاعات مورد نیاز از شرایط دریافت وام را کسب کرده باشند و با در دست داشتن مدارک مربوطه برای دریافت وام و تسهیلات مورد نظر خود اقدام کنند. بانک های مختلفی هستند که در حال حاضر وام خرید مسکن را ارائه می دهند مانند: بانک مسکن، بانک سامان، بانک ملی که هر کدام نیاز به مدارک خاصی دارند . اما مدارکی که معمولا اکثر بانک ها از فرد متقاضی برای اخذ وام خرید مسکن درخواست می کنند شامل موارد زیل می باشد:

 • ارائه کارت ملی، شناسنامه و کپی از تمام صفحات آن ها
 • ارائه کارت ملی و شناسنامه افرادی که قصد دارند ضامن شما شوند.
 • همراه داشتن کارت ملی و شناسنامه فروشنده ملک به همراه کپی از آن ها
 • ارائه مدارکی که گواهی اشتغال به کار شما باشد به همراه فیش حقوقی که در آن کسری و میزان دریافتی ماهانه شما ثبت شده باشد.
 • در صورتی که ملک توسط وکیل به فروش می رسد باید اصل و کپی شناسنامه  و کارت ملی موکل و وکیل به همراه وکالتنامه همراه فرد باشد.
 • ارائه اصل و کپی سند ملک مطابق با درخواست بانک
 • ارائه کپی و اصل پروانه ساخت که سال ساخت و قدمت ملک را نشان دهد.
 • ارائه کارت پایان خدمت و یا کارت معافیت از خدمت برای فرد متقاضی آقا در اکثر بانک ها الزامی می باشد.

وام مسکن 1401

7- مدارک مورد نیاز برای دریافت وام خرید مسکن 1402 از بانک مسکن

یکی از بانک هایی که می توانید برای دریافت تسهیلات خرید مسکن در آن اقدام کنید بانک مسکن می باشد که باید متقاضی، برای اخذ وام مدارک لازم را در دست داشته باشد. این مدارک شامل:

 • ارائه کارت ملی به همراه کپی از پشت و روی آن
 • ارائه اصل شناسنامه به همراه کپی از صفحات آن
 • در صورتی که فرد تصمیم دارد از طریق حساب بانکی خود وام خرید مسکن را دریافت کند باید کارت حساب بانکی خود را همراه داشته باشد.
 • اگر متقاضی تصمیم داشته باشد بدون حساب بانکی و با اوراق حق نقدم، وام خرید مسکن را دریافت کند باید اوراق حق تقدم را به همراه داشته باشد.
 • متقاضی برای دریافت پروانه ساخت باید به شهرداری مراجعه کند و اصل و کپی آن را برای بانک ببرد این مدرک نشان دهنده قدمت ملک می باشد.
 • ارائه اصل و کپی مبایعه نامه به همراه کد رهگیری
 • متقاضی آقا باید حتما کارت پایان خدمت و یا کارت معافیت از خدمت را همراه داشته باشد.
 • ارائه اصل و کپی از شناسنامه و کارت ملی فرد فروشنده
 • تکمیل نمودن فرم درخواست وام خرید مسکن در بانک مسکن

8-مدارک مورد نیاز برای دریافت وام خرید مسکن 1402 از بانک ملی

یکی از بانک هایی که می توانید برای دریافت تسهیلات خرید مسکن در آن اقدام کنید بانک ملی می باشد که باید متقاضی، برای اخذ وام مدارک لازم را در دست داشته باشد و ان ها را آماده کند. این مدارک شامل:

 • فرم درخواست دریافت وام خرید مسکن را باید در بانک مسکن تکمیل کرده باشد.
 • ارائه اصل کارت ملی به همراه اصل شناسنامه فرد متقاضی
 • ارائه مدارم مربوط به افتتاح حساب
 • ارائه سند ملک و احراز مالکیت به بانک الزامی می باشد.
 • به همراه داشتن قبض آب، تلفن، برق و … برای احراز کدپستی ملک الزامی است.
 • ملک توسط کارشناس ارزش گذاری می شود و مدارم مربوطه را باید به بانک تحویل دهید.

9-مدارک مورد نیاز برای دریافت وام خرید مسکن 1402 از بانک سامان

متقاضیان وام خرید مسکن که قصد دارند از بانک سامان این تسهیلات را دریافت کنند باید مدارک و شرایط این بانک را به خوبی بررسی کرده و برای ثبت درخواست خود مدارک مورد نیاز بانک سامان را به همراه داشته باشند که این مدارک شامل موارد زیل می باشد:

 • ارائه کارت ملی متقاضی به همراه کپی از پشت و روی آن
 • ارائه اصل شناسنامه متقاضی به همراه کپی از صفحات آن
 • تحویل سند 6 دانگ با شرایطی که بانک اعلام کرده است مثلا: ملک نباید اوقافی باشد، بلامعارض باشد و …
 • مدارکی مربوط به ارزیابی ملک توسط بانک که الزامی هم می باشد.
 • به دست داشتن وثیقه ای مشخص شده که بانک تعیین کرده است یا ارائه مدارم شناسایی ضامنین که این مورد هم الزامی می باشد.
 • ارائه مدارکی که گواهی اشتغال به کار شما باشد به همراه فیش حقوقی که در آن کسری و میزان دریافتی ماهانه شما ثبت شده باشد.

وام خرید مسکن جوانان

از آنجایی که خرید خانه یکی از دغدغه های زوج های جوان می باشد وام خرید مسکن تنها راهی است که همه برای اطلاع از آن به بانک ها و موسسات مراجعه می کنند. زمانی که با بودجه ای محدود به فکر خرید خانه می افتید بدون شک یکی از راه هایی که پیش روی خود میبینید دریافت وام مسکن می باشد که این روزها وام مسکن جوانان نیز بازار داغی دارد که زوج های جوان را برای خرید خانه به دنبال آن می کشاند.

وام خرید مسکن جوانان

با توجه به افزایش تورم و بالا رفتن قیمت خانه و زمین مبلغ وام مسکنی که تا سال گذشته 400 میلیون تومان بوده امروز به یک میلیارد تومان رسیده است البته که این مبلغ برای افرادی است که در کلانشهرها ساکن هستند و در همان جا هم می خواهند خانه ای خریداری کنند و در شهرهای دیگر نیز 800 میلیون تومان بابت کمک به خرید خانه وام مسکن در نظر گرفته شده است.

شرایط دریافت وام خرید مسکن جوانان

یکی از راه هایی که می توانند به شما کمک کند تا به فکر دریافت وام جوانان باشید حساب پس انداز مسکن جوانان است که در دوران نوجوانی در این حساب پس انداز داشته اید. به طور کل باید حداقل 5 سال از افتتاح حساب شما گذشته باشد و ماهانه مبلغی را به بانک واریز کرده باشید تا بتوانید به سراغ وام مسکن جوانان بروید. اگر این شرایط را دارید می توانید برای دریافت وام مسکن جوانان اقدام کنید و بعد از 5 سال مبلغ 1 میلیارد تومان را از بانک دریافت کنید که این میزاد در شهرهای دیگر 350 میلیون می باشد و بعد از دوره 15 ساله 850 میلیون تومان می باشد.

وام مسکن

وام مسکن مهر

مسکن مهر که این روزها طرفدارن بسیاری دارد طرحی بود که در دولت نهم اجرا شد این طرح برای خرید خانه افراد با درآمد کم و پایین می باشد. این طرح در دولت نهم اجرا و در دولت دهم به دست ریاست جمهوری احمدی نژاد ادامه و شروع به ساخت و ساز شد. طرح مسکن مهر را در اطراف شهرها انجام دادند که با استقبال بی نظیری رو به رو شد. تهران و کرج نیز در دسته ی این شهرها قرار گرفتند و در اطراف آن ها ساخت و سازهای خانه شروع شد و برای افرادی که نمی توانستند از پس هزینه های خانه و اجاره ها بر بیاییند گزینه ای بسیار عالی بود به همین دلیل طرفداران بسیاری پیدا کرد.

این طرح داشت به خوبی اجرا می شد که دولت یازده و دوازدهم ریاست جمهوری که روحانی بود آن را قبول نکرد و رها کرد که این موضوع باعث گران شدن قیمت خانه در سال های اخیر شده است. طرح مسکن مهر توسط تسهیلات بسیار عالی به متقاضیان ارائه شد که مهترین آن وام مسکن مهر می باشد که در ابتدا با وام های 20، 22، 25 میلیون تومان ارائه شد. بعد از نیمه تمام ماندن پروژه مسکن مهر، شورای پول و اعتبار طی جلسه‌ای بابت پروژه‌های باقی مانده و پروژه‌هایی که فروش اقساطی نشده‌اند سقف وام را افزایش داد. به این ترتیب طی مصوبه شورای پول و اعتبار سقف وام برای متقاضیان مسکن مهر پردیس ۵۰ میلیون تومان و در سایر شهرها مانند پرند و هشتگرد ۴۵ میلیون تومان شد.

وام مسکن مهر نیز یکی از انواع وام مسکن محسوب می شود که تسهیلاتی است که به متقاضیان مسکن مهر تعلث می گیرد که با سود بسیار پایین 4 درصدی باز پرداخت می گردد. باز پرداخت این وام در ماه های طولانی و با مبلغ بسیار کمی انجام می شود زیرا برای اقشار کم درآمد جامعه بوده است بنابراین فشار پرداخت قسط ها را کم کرده و فرد صاحب خانه می شود. در سال 1398 معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد افرادی که برای دریافت دفترچه اقساط مسکن مهر خود اقدامی نکرده اند سود وام مسکن آن ها از 4 درصد به 18 درصد افزایش پیدا می کند. این طرح برای این موضوع بود که افرادی برای تحویل گرفتن آپارتمان های خودشان خودداری کرده بودند.

وام مسکن مهر

1_ مدارک مورد نیاز برای دریافت وام مسکن مهر

برای دریافت وام مسکن مهر مدارکی لازم بود چرا که این وام تنها برای پروژهای مسکن مهر بود به همین دلیل افراد قبل از اینکه از بانک ها درخواست وام مسکن مهر کنند باید ثبت نام خود را انجام می دادند و مدارک زیر را به بانک تحویل می دادند تا برای آن ها تشکیل پرونده صورت گیرد:

 • اصل کارت ملی و شناسنامه به همراه کپی آن ها از فرد متقاضی مسکن مهر که خود وام گیرنده ام می باشد.
 • سفته ای به مبلغ 80 میلیون تومان
 • اصل و کپی قرارداد که توسط کارگزاری مسکن مهر در شرکت عمران به متقاضی ها داده می شد که سندی معتبر برای واحدهای مسکن مهر نیز می باشد.
 • اگر امتیاز مسکن مهر فردی را خریداری کرده اید شما در دسته متقاضیان ثبت نامی قرار ندارید به همین سبب باید کپی شناسنامه و کارت ملی متقاضی را همراه خود داشته باشید.

2_ شرایط ضامن وام مسکن مهر

برای دریافت وام مسکن مهر باید شرایط ضامن معتبر را داشته باشید و فردی که مورد تایید بانک باشد را به عنوان ضامن معرفی کنید. اما خوب برخی افراد هستند که نمی توانند ضامنی معتبر را به بانک معرفی کنند به همین جهت شرکت های عمران مطابق با دستور وزارت راه و شهرسازی سفته را جایگزین ضامن کرده اند به همین جهت افراد دیگر لازم نیست نگران ضامن باشند.

3_ اقساط وام مسکن مهر

بازپرداخت و نرخ سود وام مسکن مهر بسیار پایین می باشد. همان طور که گفته شد مسکن مهر برای افرادی است که درآمد پایینی دارند به همین دلیل نرخ سود پایین بوده و مدت زمان طولانی برای بازپرداخت آن در نظر گرفته اند که این مبلغ کمتر از 1 میلیون تومان می باشد. البته که این پروژه های مسکن مهر، آپارتمان های 99 سال هم دارند که فرد تنها صاحب ساختمان می باشد و نه زمین و طی قراردادهای 99 ساله به فرد اجاره داده می شود و متقاضی 99 سال مستاجر دولت می باشد و قدرالسهمی از زمین آن آپارتمان ندارد.

4_ وام مسکن مهر بانک مسکن

یکی از بانک هایی که عامل در پروژه های مسکن مهر می باشد بانک مسکن است و متقاضیان برای دریافت وام باید به بانک مسکن مراجعه کنند. بانک مسکن سقف تسهیلات را به صورت غیر صنعتی، نیمه صنعتی و صنعتی به ترتیب ۲۰، ۲۲ و ۲۵ میلیون تومان تعیین کرده است و طبق مصوبه شورای عالی پول و اعتبار، سقف دریافت وام برای پروژه های باقی مانده مسکن مهر افزایش پیدا کرده است. نرخ سود این بانک در تهران 9 درصد می باشد و در سایر شهرها 4 درصدی است و در مراکز استان ها 7 درصدی می باشد و در صورتی که متقاضی به تعهداتی که داده است عمل نکند باید سود 21 درصدی به بانک پرداخت کند و مدت زمان قرارداد فروش اقساطی وام مسکن مهر، طبق اعلام بانک مسکن ۲۰ سال است.

وام مسکن مهر

وام مسکن روستایی

این روزها که قیمت ملک سر به فلک کشیده است افرادی بسیاری هستند که به دنبال انواع وام برای خرید خانه می گردند و متقاضیان وام مسکن روستایی یکی از دسته هایی هستند که به دنبال شرایط وام مسکن می باشد. وام روستایی در سال 1402 و در شهریور ماه تصویب شد و پرداخت وام مسکن روستایی از 5 مهرماه آغاز می شود این تسهیلات 200 میلیون تومانی می باشد.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن گفته: در مصوبه جدید شرط سکونت 5 ساله حذف شده است و متقاضیان می توانند با ضمانتی زنجیره ای وام خود را دریافت کنند پرداخت وام مسکن روستایی برای شهرهایی که کمتر از 25 هزار نفر ساکن دارد نیز تایید شده است.

معاون بازسازی و نوسازی روستایی گفته است که از نیمه دوم سال گذشته تا کنون 100 هزار واحد از خانه های روستایی تسهیلات 100 میلیون تومانی را دریافت کرده اند و همچنان می توانند برای دریافت 100 میلیون مابقی نیز اقدام کرده و با مراجعه به بانک ها این تسهیلات را دریافت کنند.

وام مسکن روستایی را می توان به دو روش غیر حضوری و حضوری دریافت کرد که قبل از هر چیزی باید ثبت انجام شود با مراجعه حضوری به بانک ها، سایت مسکن bank-maskan.ir، سامانه راهبر بنیاد مسکن svs.bonyadmaskan.ir

شرایط برای متقاضیان وام مسکن روستایی: برای افرادی که در شهرهای زیر 25 هزار نفر سکونت دارند و زندگی می کنند و دومین گزینه برای افرادی که توانایی مالی ندارند با احراز توانایی مالی

سوال مهم این است که کدام بانک ها وام مسکن روستایی می دهند؟

 • بانک صادرات ایران
 • بانک مسکن
 • بانک ملی ایران
 • بانک سپه
 • بانک رفاه کارگران
 • بانک کشاورزی
 • بانک تجارت
 • بانک ملت
 • پست بانک

بهتر است بدانید پرداخت وام مسکن روستایی در سه مرحله انجام می شود. این وام در طی سال های مختلف شرایط و مبلغ های متفاوتی داشته است. شرایط باز پرداخت آن بهتر ایت وام های دیگر می باشد به همین دلیل متقاضیان بالایی داشته است.

اما چه افرادی می توانند برای دریافت وام مسکن روستایی اقدام کنند:

 • افرادی که قبلا از این تسهیلات بنیاد مسکن بهره ای نبرده باشند.
 • افرادی که شهر و رستاهایی زندگی می کنند که کمتر 25 هزار نفر جمعیت دارد.
 • باید قبل از اقدام پروانه ساخت دریافت کنید و در آن محل سکونت داشته باشید تا وام مسکن روستایی به شما تعلق بگیرد.

1- شرایط ثبت نام وام مسکن روستایی و مدارک مورد نیاز بانک مسکن:

اگر تمایل دارید که وام مسکن روستایی خود را از بانک مسکن دریافت کنید و جزئی از متقاضیان این بانک  می باشید بهتر است اطلاعات کافی و کاملی از شرایط ثبت نام این بانک داشته باشید:

 1. یکی از مهمترین و الزامی ترین شرایط برای دریافت وام مسکن روستایی از بانک مسکن این می باشد که در این بانک سپرده ای داشته باشید.
 2. افراد متقاضی نباید به بانک ها و این بانک هیچگونه بدهی داشته باشند.
 3. داشتن ضامن و احراز توانایی مالی متقاضی الزامی می باشد تا بانک اطمینان حاصل کند که شما توانایی بازپرداخت وام را دارید.
 4. هر خانواده ای تنها یک بار می توانند از این تسهیلات استفاده کنند.
 5. متقاضیان با ارائه یکی از اوراق ممتاز، از محل سپرده، بدون سپرده و یا غیره تا سقف 10 میلیون تومان می‌توانند وام جعاله دریافت کنند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت تسهیلات مسکن روستایی از بانک مسکن:

 • فرم درخواست وام مسکن روستایی خود را تکمیل کنید.
 • اصل شناسنامه و کپی از تمام صفحات شناسنامه
 • اگر قصد دارید وام با پروانه ساخت دریافت کنید باید پروانه ساخت به همراه داشته باشید.
 • شناسنامه و کارت ملی ضامن به همراه کپی از آن ها

وام مسکن روستایی

2- شرایط دریافت وام مسکن روستایی و مدارک مورد نیاز بانک ملی

 1. برای دریافت وام مسکن روستایی باید ضامنی به بانک معرفی کنید که شرایط باز پرداخت وام را داشته باشد.
 2. متقاضی نیز باید شرایط بازپرداخت وام مسکن روستایی که دریافت کرده است را داشته باشد.
 3. از آنجایی که بانک ملی نسبت به استعلام منزل مسکونی و یا زمین اقدام می‌کند، لازم است از امکان ساخت منزل مورد نظر خود، اطمینان کافی حاصل کنید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت تسهیلات مسکن روستایی از بانک ملی:

 • متقاضی وام مسکن روستایی باید یک قطعه عکس به همراه داشته باشد.
 • شناسنامه و کپی از صفحات آن
 • حساب سپرده قرض الحسنه پس انداز و شماره حساب و تاریخ افتتاح آن
 • متقاضی باید از اسناد و مدارک مالکیت خود کپی به همراه داشته باشد.
 • قرار داد انعقادی بین بانک و فرد متقاضی وام
 • تکمیل برگه فرم درخواست تسهیلات مسکن روستایی
 • پروانه ساخت (اگر موضوع معامله بین بانک و شخص، احداث بنا باشد، ضروری است.)
 • برآورد هزینه قابل قبول در معامله مانند: قیمت زمین، هزینه های تامین مصالح و …
 • یک نسخه از کلیه اسناد حسابداری، تعهدات و انتظامی (بعد از انعقاد قرارداد تا مرحله نهایی واریز و تسویه آن)
 • اصل برگه امضا مسلم الصدور (در صورتی که قرارداد، در دفاتر رسمی منعقد نشود، ضروری است.)

3- مدارک مورد نیاز برای دریافت وام مسکن روستایی:

متقاضیان باید مدارکی را برای ثبت نام و دریافت وام مسکن روستایی به بانک ها ارائه دهند و مدارم می تواند در هر بانکی متفاوت باشد ولی به طور کلی باید:

 • اصل شناسنامه و کارت ملی به همراه کپی آن ها از تمامی صفحات
 • ضامن ها و کارت ملی و شناسنامه آن ها
 • اگر تصمیم دارید وکیل شما این روند را برای شما طی کند باید حتما وکالتنامه رسمی را به بانک ارائه کند.
 • تکمیل و ارائه فرم درخواست تسهیلات مسکن روستایی

وام خرید مسکن اولی ها

سال های بسیاری است که برای خانه دار شدن جوانان و مسکن اولی ها چاره ای اندیشیده شده است و متقاضیان بسیاری نیز برای ثبت نام وام خرید مسکن اولی ها اقدام کرده اند. اما برای ثبت نام باید مواردی مانند: تاهل، مالکیت نداشتن خانه و زمین ، توانایی پرداخت قسط و … شرایطی می باشند که باید افراد متقاضی شامل آن ها باشند. افرادی هم که مجرد هستند با داشتن شرایط خاصی می توانند برای وام مسکن اولی ها ثبت نام کنند.

وام مسکن اولی ها

این روزها که قیمت خانه بسیار بالا رفته است خانه دار شدن جوانان مانند یک رویا می باشد اما با این حال دولت تسهیلاتی را در اختیار برخی از اقشار جامعه قرار داده است تا بتوانند خرید آپارتمان برای خود را انجام دهند. با توجه به تمام مسائل پیش پا دولت برای افرادی که دارای شرایط خاصی هستند به فکر خانه می باشد تا آن ها بتوانند با استفاده از تسهیلات موجود در بانک ها خانه ای برای خود خریداری کنند. در اقتصاد تمامی کشورها بحث و حمایت از مسکن جایگاه ویژه ای داردبه همین دلیل دولت ها همیشه سعی بر این دارند تا تسهیلاتی را در اختیار اقشار ضعیف قرار دهند تا آن ها بتوانند با این کمک مسکن مورد نیاز خود را برای زندگی خریداری کنند.

1- شرایط و مقررات لازم برای دریافت وام مسکن اولی ها

 • قبل از هر چیزی متقاضی باید دارای حداقل 18 سال سن باشد که درآمدی مستقل و کافی برای باز پرداخت وام خود داشته باشد.
 • متقاضی نباید از امکانات دولتی و وام های مسکن پیش از ثبت نام وام مسکن اولی ها استفاده کرده باشد.
 • متقاضی و همسر وی از تسهیلات بانک مسکن و سایر بانک ها جهت خرید، احداث واحد مسکونی،انتقال سهم الشرکه یا تعمیر واحد مسکونی استفاده نکرده باشند.
 • مقدار تسهیلاتی که در شهرهای مختلف اعطا می گردد متفاوت می باشد به این منظور باید شهری که متقاضی ساکن است مورد بررسی قرار گیرد.
 • اخذ استعلام فرم از وزارت راه وشهرسازی به منظور عدم دریافت تسهیلات بانکی و استفاده از امکانات دولتی (زمین،مسکن،تسهیلات یارانه ای و …)توسط متقاضی و همسر او واجب و الزامی است.

2- مدت سپرده گذاری برای دریافت وام مسکن اولی ها

برای دریافت وام مسکن اولی ها باید سپرده شما مدتی را گذرانده باشد.

 • حداقل مدت انتظار حدود یک سال و در دو دوره 6 ماهه می باشد.
 • حداقل متوسط موجودی هر دوره جهت دریافت تسهیلات 800 میلیون ریالی : 135 میلیون ریال
 • حداقل متوسط موجودی هر دوره جهت دریافت تسهیلات 600میلیون ریالی: 100میلیون ریال
 • حداقل متوسط موجودی هر دوره جهت دریافت تسهیلات 400میلیون ریالی: 67میلیون ریال
 • مدت زمان سپرده گذاری در صورت حفظ حداقل موجودی : سه سال
 • روش محاسبه: هر 6ماه یک برابر متوسط موجودی
مطالب دیگر مجله ملکاژان

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *