ملکاژان
خرید و فروش مسکن مهر

10 نکته حقوقی برای خرید و فروش مسکن مهر

موضوعات این مطلب

این روزها که خرید خانه بسیار دشوار شده است افراد به دنبال فرد یا مرکزی هستند که بتوانند با خیالی آسوده خرید و فروش ملک خود را انجام دهند زیرا این روزها دلالان زیادی در عرصه املاک فعالیت دارند که تنها به فکر پر کردن جیب خودشان هستند در نتیجه قبل از اقدام به خرید و فروش مسکن مهر خود بهتر است اطلاعات کاملی در این رابطه با این موضوع کسب کنید تا قدمی محکم و هوشمندانه برای خرید و فروش ملک خود بردارید.

در سال 1386 یک بند در قانون بودجه با نام بند (د) تحت عنوان مسکن مهر تشکیل و تصویب شده است که دارای چارچوب های در رابطه با مسکن مهر می باشد و به مرور زمان از طریق آیین نامه ها و بخش نامه های متعدد تعیین شده است.

مزایای خرید مسکن مهر

خرید و فروش قانونی مسکن مهر

همان طور که می دانید زمین هایی که متعلق به ساخت و سازهای مسکن مهر هستند به دو صورت ملکی و اجاره ی 99 ساله می باشند. در ساختمان های مسکن مهر ملکی فرد خریدار ملک زمین و ساختمان است در نتیجه می تواند ملک و یا زمین خود را انتقال دهد و بفروشد اما در خانه های اجاره 99 ساله زمین تنها انتقال ساختمان برای اشخاص متقاضی امکان‌ پذیر می‌باشد.

وزیر راه و شهرسازی بر اساس قانون صادرشده توسط هیئت ‌دولت با موضوع حذف محدودیت‌های موجود در زمینه‌ی معاملات مسکن مهر و با هدف ایجاد رونق در بازار مسکن، خرید و فروش واحدهای مسکن مهر اعم از تمام‌شده و نیمه‌تمام را در خرداد ماه سال ۱۳۹۳ آزاد ساخت. به این ترتیب شرایط لازم برای قانونی بودن خرید و فروش مسکن مهر فراهم گردید.

خرید و فروش قانونی مسکن مهر

خانه های مسکن مهری اصولا در اطراف تهران و حومه ساخته شده اند که قیمت آن ها به نسبت خوب می باشد چند شهری که در حومه تهران اقدام به ساخت و ساز کرده اند پردیس و پرند می باشد به همین دلیل این دو شهر مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است و خرید امتیاز در پردیس و خرید آپارتمان ارزان قیمت در پرند باعث شده تا جمعیت زیادی این دو شهر را برای سرمایه گذاری و خرید آپارتمان انتخاب کنند.

اگر تمایل دارید مسکن مهر خود را بفروشید باید بدانید که نباید هیچگونه بدهی در زمینه پرداخت اقساط خود و وام مسکن که درایفت کرده اید داشته باشید. همچنین اقساط مختص به اجاره‌ ی زمین از دولت از سوی شخص انتقال‌ دهنده به بانک عامل امکان دارد. به عبارت دیگر مالک فعلی واحد مورد نظر بایستی اقدامات لازم نسبت به پرداخت کلیه‌ی بدهی معوق خود را قبل از فروش واحد انجام دهد.

در خصوص فروش زمین و واحد مسکن مهر ملکی، مراجعه به صورت حضوری و هم زمان خریدار و فروشنده به بانک عامل ضروری می باشد. بانک نیز پس از انجام کلیه‌ ی مراحل قانونی از جمله تسویه بدهی به تعویق‌ افتاده شخص فروشنده و به روزرسانی اقساط، نام فرد بدهکار به بانک را در دفترچه‌ ی مربوط به فروش اقساطی تغییر می‌دهد.

افرادی که واحدهای مسکن مهر به شکل اجاره‌ی ۹۹ ساله به علت مالکیت دولت بر زمین‌ ساختمان‌ های مسکن مهر و اجاره‌ ی آن به مدت ۹۹ سال به متقاضی فقط از قابلیت نقل و انتقال ساختمان ملک بهره‌مند هستند. در این مورد نیز هر دو طرف معامله به منظور تغییر نام در اسناد باید به صورت همزمان در بانک حضور یابند. بانک نیز پس از انجام تمامی تشریفات قانونی، وظیفه‌ ی اعلام مراتب برای ثبت نام مستأجر جدید در قراردادها را به مراجع صدور معرفی‌نامه بر عهده دارد.

برای کسب اطلاعات خرید مسکن مهر پردیس مقاله مورد نظر را مطالعه کنید.

شرایط الزامی قانونی بودن مسکن مهر

  • به هنگام عقد قرارداد و یا پیش فروش واحدهای مسکن مهر حتما دقت کافی به نام بلوک، پروژه، واحد، طبقه، تعداد واحدها و … داشته باشید
  • واحد مورد نظر شما حتما به مرحله ی دیوار کشی و سفت کاری ها رسیده باشد.
  • یکی از مزیت های مسکن مهر داشتن تسهیلات و وام خرید مسکن می باشد، توجه داشته باشید که این تسهیلات ویژه را دارا باشد و دفترچه اقساط را دریافت کنید.

توجه داشته باشید اگر تصمیم به خرید مسکن مهر دارید شخص مالک، چه مالک واحد تکمیل شده باشد چه نیمه کاره تنها قادر به خرید یک واحد آپارتمان مسکن مهر و نقل و انتقال آن در بانک می باشد به طور کلی بانک مربوطه باید به این موضوع نظارت و رسیدگی کند.

شرایط الزامی قانونی بودن مسکن مهر

مزایای خرید مسکن مهر

همان طور که می دانید این طرح در زمان ریاست جمهوری احمدی نژاد تصویب و عملی شده است که هومچنان ادامه دارد این طرح بزرگ و ملی برای خانه دار کردن تمامی اقشار ضعیف جامعه می باشد و این طرح سالیان طولانی است که در شهرهای مختلف در حال اجرا می باشد و افراد بسیاری از آن استقبال کرده اند چرا که یک روش کاملا درست برای خانه دار کردن افراد کم درآمد جامعه می باشد.

در سال های اخیر شاهد کلاهبرداری های زیادی از سوی فروشندگان این واحدها بوده ایم که یک واحد را با روش های مخنتلف به چندین نفر فروخته اند. با این حساب برای خرید و فروش مسکن مهر و یا هر واحد آپارتمان دیگری بهتر است از مشاوران خبره کمک بگیرید و مطابق با اصول و قانون جلو بروید تا هیچ گونه ضرری شامل حال شما نشود.

همان طور که گفته شد خرید مسکن مهر شامل مزیت های بسیاری است که مهترین آن داشتن تسهیلات بسیار عالی می باشد و همین موضوع باعث شده تا افراد بسیاری گرایش پیدا کنند تا از آن بهرمند شوند زیرا این روزها شرایط نابسامان اقتصادی باعث شده تا افراد برای خانه دار شدن به سمت مسکن های مهر قدم بردارند.

این طرح بهترین پشتیبانی برای افرادی است که به دنبال خانه دار شدن هستند. قیمت این واحدها بسیار مناسب بوده و حتی شامل تسهیلات بانکی نیز هستند و همین موضوع باعث شده تا افراد بسیاری برای خانه دار شدن به سمت مسکن مهر بروند و ثبت نام کنند.

مدارک مورد نیاز برای قانونی بودن خرید و فروش مسکن مهر

مدارک مورد نیاز برای قانونی بودن خرید و فروش مسکن مهر

یکی از مهمترین کدارکی که باید به همراه داشته باید مدارک شناسایی برای احراز هویت می باشد ضمن اینکه هر دو طرف معامله هم خریدار و هم فروشنده باید حضور داشته باشند. مراجعه مالکان بهره‌ مند از کارت قسط، به بانک مسکن جهت انتقال کلیه‌ ی تسهیلات الزامی است. معرفی ضامن و ارائه‌ ی مدارک مورد نیاز برای ضمانت در این زمان از اقدامات اساسی محسوب می‌ شوند. انجام مراحل مربوط به تنظیم سند رسمی ملک مستلزم تکمیل ساخت واحد و صدور پایان‌ کار ساختمان می‌باشد. سپس مالکان واحدهای مختلف جهت تفکیک سندهای خود باید به شرکت‌های عمران مراجعه نمایند.

مطالب دیگر مجله ملکاژان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *