ملکاژان
روستای سربندان

روستای سربندان پردیس + جاذبه های گردشکری

موضوعات این مطلب

روستای سربندان یکی از روستاهای نزدیک به تهران که جاذبه های گردشگری زیادی دارد و مهمتر از هر چیزی یکی از معدود روستاهای نزدیک تهران می باشد که بافت قدیمی خود را تا حدود زیادی حفظ کرده است و همین موضوع باعث شده تا گردشگران زیادی سالانه این روستا را برای گذراندن تعطیلات خود انتخاب کنند. زمانی که شما به کوچه های این روستا می گذارید گویی زمان به عقب برگشته است و حس و حال گذشته های خیلی دور را حس می کنید.

در روستای سربندان می توانید از هوایی بسیار عالی استشمام کنید در این روستا اکثر خانه ها کاه گلی می باشد و قدم زدم در کوچه باغ های این روستا بسیار لذت بخش می باشد. روستای سربندان در 80 کیلومتری شرق تهران قرار گرفته است این روستا در مرکز شهرستان دماوند در 24 کیلومتری جنوب خاوران می باشد که یکی از روستاهای پردیس محسوب می شود.

برای کسب اطلاعات درباره خرید خانه در پردیس و یا دریافت وام خرید مسکن می توانید به مجله ملکاژان مراجعه کرده و سپس با مشاوران ما مشورت کنید تا به خوبی شما را برای خرید آپارتمان راهنمایی کنند تا بتوانید تصمیمی هوشمندانه بگیرید.

روستای سربندان

یکی از روستاهای همسایه با سربندان روستای جابان می باشد که دارای رودخانه ای است و این رودخانه از زرین کوچه سرچشمه می گیرد و از کنار روستای سربندان گذر می کند و به رودخانه گرمسار میریزد. یکی از دلایلی که باعث رشد این روستا شده است قرارگیری در مجاورت راه ارتباطی تهران-فیروزکوه می باشد که دسترسی به سایر نقاط را آسان کرده است. وجود خاک حاصل خیز و منابع آبی مناسب باعث رشد بسیار این روستا شده است.

کوه نارنج قلعه و زرین کوه در شمال روستای سربندان قرار دارد. نارنج قلعه به صورت دو تپه باستانی در شرق سربندان و مشرف به روستا و زمین های هموار پایین دست قرار دارد.

 

روستای سربندان کجا قرار دارد؟

روستای سربندان در 80 کیلومتری شرق تهران، در کوهپایه های جنوبی کوه البرز قرار گرفته است و مرکز دهستان ابرشیوه از شهرستان دماوند است. ارتفاع روستای سربندان از سطح دریا 2240 متر است. روستای سربندان جزء روستاهای مرتفع کشور به حساب می آید.

یکی از روستاهای پرجمعیت بخش مرکزی شهرستان دماوند، روستای سربندان می باشد و از سمت غرب به جابان، از سمت شرق به سیدآباد، از سمت شمال به هویر و از سمت جنوب به سرحدان و مغانک منتهی می شود. روستای سربندان مماس بر جاده فیروزکوه و در ضلع شمالی آن قرار گرفته است و فاصله این روستا با شهر فیروزکوه 50 کیلومتر است. با حدود یک ساعت رانندگی میتوانید از شرق تهران به این روستای زیبا و خوش آب و هوا برسید و همچنین با حدود 30 دقیقه رانندگی میتوانید از این روستا به شهر فیروزکوه برسید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله ی مکان های دیدنی جاجرود را مطالعه کنید تا شاید تصمیم گرفتید روزهایی را اختصاص دهید و در جاجرود به گشت و گذار بپردازید.

روستای سربندان

نقاط تاریخی و دیدنی روستای سربندان

نارنج قلعه روستای سربندان

یکی از دیدنی های روستای سربندان، نارنج قلعه می باشد که دارای دو تپه است که در شرق روستا واقع شده است هنگامی که شما از شرق این روستا وارد سربندان می شوید ابتدا نارنج قلعه دوم و سپس نارنج قلعه اول را در سمت راست خود مشاهده می کنید در بین این دو تپه دره ای است که در انتهای آن چندین درخت بید وجود دارد و یک چشمه ی کم آب که گویی برای سیراب کردن درختان در آنچه قرار گرفته است.

البته ناگفته نماند که افرادی که مالکیت این دره را دارند اقدام به کاشت درختان زیادی کرده اند که تا سال های آینده انبوهی از درختان و باغ های زیبایی در این نقطه به چشم خواهد خورد. نام نارنج قلعه را از گذشته های دور بر این منطقه گذاشته اند اما هیچ گونه نشانه ای در آن پیدا نشده است که نشان دهد در این قسمت قلعه ای وجود داشته است  اما ساکنین قدیمی آن ادعا دارند که در سال های بسیار دور بالای کوه دریچه ای وجود داشته است که راه را به دورن کوه باز کرده بوده و داخل آن گنجینه ای از طلا و جواهرات بوده است و همین موضوع باعث شده تا نام نارنج را بر آن بگذارند.

البته که شوهدی هم وجود دارد که این ادعا را به یک حقیقت تبدیل کند زیرا در بالای کوه به جای حالت محدب ، حالت آن مقعر است و شبیه به یک گودال می ماند و شباهتی به کوه های دیگر این روستا ندارند و شیب این دو تپه بسیار کم می باشد همین باعث شده تا شنیده ها کمی به واقعیت تبدیل شوند زیرا گویی این تپه ها دست ساز بوده اند.

روستای سربندان

باغ شاه روستای سربندان

یکی از نقاط دیدنی روستای سربندان باغ شاه آن می باشد که دارای آب و هوای بسیار عالی می باشد که باعث شده از دوران گذشته تا به کنون مورد توجه بسیاری از افراد باشد به همبن دلیل افراد بزرگ بسیاری مانند سلاطین و شاهان در این باغ رفت و آمد داشته اند. باغ شاه روستای سربندان در جنوب روستا واقع شده است که در گذشته باغ و عمارتی در آن وجود داشته است که به آقامحمدخان و در گذشته تر از آن به دوران زندیه تعلق داشته است. یکی از اقاتمگاه های تابستانی شاهان این مکان بوده است که به هنگام شکار در آن ساکن می شدند.

البته که اگر به این مکان بروید هیچ گونه عمارت و آب نما و … در آن نخواهید دید و متاسفانه هیچگونه نگهداری از آن نشده است و تنها ویران هایی از آن به جای مانده است که در سال های اخیر کاملا تخریب شده است و به زمین های کشاورزی و باغ ها تبدیل شده است و هیچگونه آثاری از آن به جای نمانده.

روستای سربندان

راهدارخانه روستای سربندان

راهدارخانه دره ای است که میان رشته کوه های جنوبی این روستا در جنوب سربندان قرار دارد که مانند دیواری ممتد از غرب به شرق کشیده شده و سرزمین های شمالی را از جنوبی جدا کرده است. این دره چون شکافی عظیم در میان این دیوار مسیر ارتباطی دو طرف این رشته کوه است. این دره در زمان های گذشته مسیری بوده است که کاروان ها و مسافران از مناطق جنوبی به شمالی و یا بلعکس عبور می کردند.

در ارتفاعات این دره یک دژ باستانی قرار دارد که تنها بقایایی از آن به جا مانده و مشخص نمی باشد که تعلق به کدام دوره تاریخی دارد اما به گفته محققان می توان حدس زد که به دوران قبل از اسلام بوده به خصوص زمان اسماعیلیه که در آن زمان از آن ها استفاده می شده است.

تنگه سربندان و جاده ای که منتهی به دریاچه تار می شود در فصول بهار و تابستان بسیار دیدنی می باشد که اغلب گردشگران و طبیعت دوستان در این فصول به ان جا می روند. روستاهای نزدیک به این دریاچه: هویر، دهنار، مومج، لی پشت و  یهر  نام دارند.

مطالب دیگر مجله ملکاژان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *